Hotspot, çoğunlukla halka açık ya da kurumsal alanlarda kullanılan internet hizmetidir. Genellikle çoklu kullanıcıların olduğu kurumların tercih ettiği hotspot sistemi, kullanıcı kaydı ve şifre de isteyebilmektedir.

Hotspotlar halka açık yerlerde kablosuz internet ya da ağ hizmetlerinin sağlandığı yerel alanlardır. Bu özellik cep telefonlarında da yer alabilmektedir. 

Kurumsal bazda kullanılan Hotspot alanlarında Wi-Fi teknolojisi kullanılır. Birçok kurum bunu ücretsiz olarak misafirlerine ve müşterilerine Firelog ile sağlayabilmektedir.

Hotspot sistemlerinin pek çok farklı çalışma methodu bulunmaktadır, temel olarak:

Web Bazı Kullanıcı Tanımlama :

Kullanıcılar yerel ( Cihazın kendi üzerinde tutmuş olduğu DB ) ya da uzak ( LDAP, RADIUS vb.. Databases ) tarzı sistemler aracılığı ile Web sayfaları üzerinden kendilerini kullanıcı adı ve şifresi ya da sertifika bazında tanımlayarak cihaz üzerinden yerel ağa ya da geniş ağa ulaşım hakkı kazanmalarıdır.

 

Single Sign-On (SSO) :

SSO sistemi web bazlı kullanıcı tanımlamasına göre farklılıklar içermektedir. Temelde içerdiği farklılık kullanıcının herhangi bir tanımlama penceresi yerine sisteminde oturum açtığı kullanıcı adı ve şifresi ya da doğrulama cihazının istemci programı ile otomatik olarak sisteme oturum açmasına dayanır. Sistem oldukça güzel olmasına karşın çok stabil bir sistem değildir.

 

 

HOT-SPOT İHTİYACINIZI KISA SÜRELİ KULLANIMLARINIZ İÇİN KİRALAYABİLİRSİNİZ !
HotSpot Nerelerde Kullanılır ?
Okullar, kurumsal şirketler ve spor kompleksleri gibi yerleşke ağları arasında her binaya LAN bağlayarak iletişim kurma. İzleme merkezleri ile kamyon, otobüs, tren, ambulans ve polis arabaları gibi araçlar arasında iletişim kurma. Otel, restoran, golf sahaları ve kahve dükkanlarında dış mekan kablosuz eğlence yerleri oluşturma. Şehirdeki birçok apartmanı kapsayabilecek belediye gözetimi uygulamaları oluşturma. Konser veya spor etkinlikleri, taktiksel askeri oluşumlar, inşaat alanları veya kaldırılabilir yapılar için geçici WLAN lar oluşturma. Zorlayıcı çevre koşullarına karşı üretim ve antrepo işlerinde envarter kontrolü. Kablolu altyapının hasar gördüğü veya yok olduğu afet onarım durumlarında geçici kullanım. Tüm kısa süreli organizasyonlarınızda kiralama yaparak kullanabilirsiniz.